• tanie latanie

Wizzair czy Ryanair? – oto jest pytanie

Tanie latanie to coś, co interesuje każdego podróżnika. W Europie ścierają się ze sobą dwaj najbardziej „agresywni” przewoźnicy: Ryanair oraz Wizzair, którzy nieustannie rywalizują o panowanie nad europejskim niebem. Wizzair powstał w 2004 roku i od początku wzorował się na Ryanairze. W związku z tym obaj przewoźnicy maja wiele podobieństw, opierających się na budowaniu silnej podstawy dla długoterminowej dominacji w Europie. Według statystyk wydajności wynika, że Wizzair posiada obecnie około 28% udziału w rynku w Europie Środkowej i Wschodniej, zaś Ryanair – 20%.

Struktura operacyjna Wizzair i Ryanair jest stosunkowo podobna. Obaj przewoźnicy działają zarówno na mniejszych portach lotniczych i opierają swoje działania na utrzymaniu niskiej bazy kosztów. Zarówno Wizzair, jak i Ryanair to jednostki bardzo dynamiczne i elastyczne w planowaniu sieci swoich lotów. Szybko reagują na zmiany na rynku, na przykład po cięciach lotów przez włoską Alitalię, Ryanair skupił swój wzrost na rynku we Włoszech, zaś Wizzair, po przeprowadzce SkyEurope, wkroczył na ich obszar.

Jednakże to, co najbardziej interesuje amatorów taniego latania to oczywiście oferta, jaką linie lotnicze kierują do swoich klientów. Wizzair posiada obecnie 37 samolotów, zaś Ryanair – 333. Liczba pasażerów w Polsce dla jednego i drugiego przewoźnika jest bardzo podobna. W kwestii ceny sprawa przedstawia się nieco inaczej. Porównując cennik obu przewoźników nie sposób nie zauważyć, że loty Ryanaira stanowią bardziej atrakcyjną opcję dla pasażerów. Ceny biletów Ryanaira nie zawierają dodatkowych opłat, związanych między innymi z możliwością zapłacenia kartą MasterCard Prepaid. W przypadku Wizzaira do kwoty należy dodać określoną przez przewoźnika prowizję za wykonanie przelewu. W zależności od trasy lotu, koszta biletów są zbliżone lub zróżnicowane, a obaj przewoźnicy konkurują ze sobą również w tej kwestii. Dla przykładu: za lot do Londynu więcej zapłacimy Wizzairowi, natomiast do Paryża taniej polecimy nim taniej (różnica wynosi ponad 10 zł). W ogólnym rozrachunku bardziej atrakcyjne warunki przedstawia Ryanair (średnia cena ich biletów jest o około 20 zł niższa niż w przypadku Wizzaira).

 

 

Powiązane słowa kluczowe:

tanie latanie wizzair
tanie latanie forum
tanie latanie ryanair
tanie latanie blog
tanie latanie po polsce

Share This Post

About Author: admin